Home Економија Борба за работнички права или комуњарство?

Борба за работнички права или комуњарство?

44
0
blaze arizanov

Со масовното исселување од Македонија се намалува бројот на баратели на работа, што им дава можност на преостанатите работници да побараат повисоки плати. Со ова зачестуваат и коментари на социјалните мрежи од граѓани кои велат дека дале отказ затоа што не им се допаѓале условите на работа, и советуваат и други да бидат по-остри кон работодавците во преговарањето.

Еден ваков коментар, од твитерџијата ГоранМан, го содржеше следниот совет:

На ова одговори Блаже Аризанов, според кого, ваквото размислување „труе на комуњарство“.

ДНЕВНА ДОЗА КОМУЊАРА

.
.
.

Ја забележав објавата во коментари. Труе на комуњарство.

Во случајов е само направено замена за “државата” со “фирми стари 30 години.”

И во двата случаи комуњарот очекува да некој нешто стори за него, да се погрижи за него:

Или државата

Или фирмата стара 30 години

Комуњару – Не е фирмата ништо должна да преземе специјални чекори за да те задржи тебе на работа. Фирмата е здружување на неколку луѓе што решиле да го изложат својот капитал на ризик не со цел да ти угодат тебе.

Токму така. Освен ако не си knowledge-worker, и те како си заменлив.

Ако се што можеш да ми понудиш е твојата лојалност, и те како си заменлив.

А тоа е добро.

Тоа што карактеров пелтечи дека некој нешто доволно не направил за него е само директен одраз на неговата заменливост.

Ако е незаменлив нема да кења дека другата страна не прави доволно за него туку самиот ќе си замине. Значи иницијативата ќе потекне од него, не од другата страна. Штом кења значи дека е во слаба преговарачка позиција.

Карактерот очигледно живее во одмината доба. Се уште не разбрал дека трудот е највалканата форма на скалирање на вредност. Трудот кења, комуњари, станува топовско месо во синдикати.

Затоа претприемачот удвојува на останатите компоненти за скалирање на вредност – капитал, медиуми и софтвер (процеси, автоматизација) а се повеќе минимизира на труд. Со сè помалку труд го остварува истиот аутпут. А зошто да би толерирал комуњари во своите редови?

Се разбира дека ќе има не само комуњари туку и претприемачи што нема да се согласат со овој мој став. Овие претприемачи се осудени на неуспех.

Претприемачи што романтицизираат труд преку било какви блескави етикети меѓу кои и моникерот “човечки капитал” се претприемачи што нема да опстојат долго време.

Тек ќе бараат работници? Значи дека се бизниси што заслужува да ги згмече пазарната рака. Секоја фирма што нема да успее да аплицира скалабилност преку капитал, код и медиуми а наместо тоа постојано мора да се потпира на труд е фирма без иднина. Фирма што секоја година мора да се ценкари за 450 евра плата наместо 500 евра е фирма без иднина. Овие фирми би пропаднале со време и би биле приморани да аплицираат поефективни форми на скалирање на вредност, да не беа социјалистичките политики на државата. Државата поттикнува доминација на труд во нивните процеси а со тоа лоша алокација на ресурси.

Секако, кога велам труд мислам на комуњарлукот. Комуњарлукот е труд заболен од ментална заостанатост. Има и друга форма на труд – Основаштвото. Комуњарата за жал доминира. Основаштвото станува вешто во мобилизација на капитал и код и наскоро престанува да биде труд.

Комуњарството е заменливо. Основаштвото не е. Знам полно труд што практикува основаштво во фирмите каде што работи. Непроценливи се и незаменливи. Ниту фирмата има потреба да прави нешто специјално за нив, ниту пак тие самите е потребно да пројавуваат етичко-морален кодекс спрема фирмата во форма на лојалност. Едноставно двете страни се прилепени кон еден incentives систем со алгоритамска компонента, така што ниту една страна не мора да се потпира на моралноста на другата страна. Ниту едната страна не треба да прави нешто специјално за другата, ниту другата треба да биде лојална во однос на првата.

Трудот што во 21 век нема да биде основаштво значи по дефиниција станува комуњарлук и како таков треба да биде избегнат. Капиталистите ќе ги избегнуваат бидејќи знаат дека се невработливи. А се невработливи бидејќи нивната претстава за тоа што им следува е дефинирана од некакви трансдимензионални фантазии а не од реална прагматичност. Некомпетентни се во однос на новите форми на работа, а кењаат и ко ќе видат дека се игнорирани почнуваат да се политизираат поттикнати од нивните налудничави соништа дека демек експлоатирани биле. Не комуњару, не си експлоатиран туку си едноставно непотребен.

xosotin chelseathông tin chuyển nhượngcâu lạc bộ bóng đá arsenalbóng đá atalantabundesligacầu thủ haalandUEFAevertonxosofutebol ao vivofutemaxmulticanaisonbethttps://bsport.fithttps://onbet88.ooohttps://i9bet.bizhttps://hi88.ooohttps://okvip.athttps://f8bet.athttps://fb88.cashhttps://vn88.cashhttps://shbet.atbóng đá world cupbóng đá inter milantin juventusbenzemala ligaclb leicester cityMUman citymessi lionelsalahnapolineymarpsgronaldoserie atottenhamvalenciaAS ROMALeverkusenac milanmbappenapolinewcastleaston villaliverpoolfa cupreal madridpremier leagueAjaxbao bong da247EPLbarcelonabournemouthaff cupasean footballbên lề sân cỏbáo bóng đá mớibóng đá cúp thế giớitin bóng đá ViệtUEFAbáo bóng đá việt namHuyền thoại bóng đágiải ngoại hạng anhSeagametap chi bong da the gioitin bong da lutrận đấu hôm nayviệt nam bóng đátin nong bong daBóng đá nữthể thao 7m24h bóng đábóng đá hôm naythe thao ngoai hang anhtin nhanh bóng đáphòng thay đồ bóng đábóng đá phủikèo nhà cái onbetbóng đá lu 2thông tin phòng thay đồthe thao vuaapp đánh lô đềdudoanxosoxổ số giải đặc biệthôm nay xổ sốkèo đẹp hôm nayketquaxosokq xskqxsmnsoi cầu ba miềnsoi cau thong kesxkt hôm naythế giới xổ sốxổ số 24hxo.soxoso3mienxo so ba mienxoso dac bietxosodientoanxổ số dự đoánvé số chiều xổxoso ket quaxosokienthietxoso kq hôm nayxoso ktxổ số megaxổ số mới nhất hôm nayxoso truc tiepxoso ViệtSX3MIENxs dự đoánxs mien bac hom nayxs miên namxsmientrungxsmn thu 7con số may mắn hôm nayKQXS 3 miền Bắc Trung Nam Nhanhdự đoán xổ số 3 miềndò vé sốdu doan xo so hom nayket qua xo xoket qua xo so.vntrúng thưởng xo sokq xoso trực tiếpket qua xskqxs 247số miền nams0x0 mienbacxosobamien hôm naysố đẹp hôm naysố đẹp trực tuyếnnuôi số đẹpxo so hom quaxoso ketquaxstruc tiep hom nayxổ số kiến thiết trực tiếpxổ số kq hôm nayso xo kq trực tuyenkết quả xổ số miền bắc trực tiếpxo so miền namxổ số miền nam trực tiếptrực tiếp xổ số hôm nayket wa xsKQ XOSOxoso onlinexo so truc tiep hom nayxsttso mien bac trong ngàyKQXS3Msố so mien bacdu doan xo so onlinedu doan cau loxổ số kenokqxs vnKQXOSOKQXS hôm naytrực tiếp kết quả xổ số ba miềncap lo dep nhat hom naysoi cầu chuẩn hôm nayso ket qua xo soXem kết quả xổ số nhanh nhấtSX3MIENXSMB chủ nhậtKQXSMNkết quả mở giải trực tuyếnGiờ vàng chốt số OnlineĐánh Đề Con Gìdò số miền namdò vé số hôm nayso mo so debach thủ lô đẹp nhất hôm naycầu đề hôm naykết quả xổ số kiến thiết toàn quốccau dep 88xsmb rong bach kimket qua xs 2023dự đoán xổ số hàng ngàyBạch thủ đề miền BắcSoi Cầu MB thần tàisoi cau vip 247soi cầu tốtsoi cầu miễn phísoi cau mb vipxsmb hom nayxs vietlottxsmn hôm naycầu lô đẹpthống kê lô kép xổ số miền Bắcquay thử xsmnxổ số thần tàiQuay thử XSMTxổ số chiều nayxo so mien nam hom nayweb đánh lô đề trực tuyến uy tínKQXS hôm nayxsmb ngày hôm nayXSMT chủ nhậtxổ số Power 6/55KQXS A trúng roycao thủ chốt sốbảng xổ số đặc biệtsoi cầu 247 vipsoi cầu wap 666Soi cầu miễn phí 888 VIPSoi Cau Chuan MBđộc thủ desố miền bắcthần tài cho sốKết quả xổ số thần tàiXem trực tiếp xổ sốXIN SỐ THẦN TÀI THỔ ĐỊACầu lô số đẹplô đẹp vip 24hsoi cầu miễn phí 888xổ số kiến thiết chiều nayXSMN thứ 7 hàng tuầnKết quả Xổ số Hồ Chí Minhnhà cái xổ số Việt NamXổ Số Đại PhátXổ số mới nhất Hôm Nayso xo mb hom nayxxmb88quay thu mbXo so Minh ChinhXS Minh Ngọc trực tiếp hôm nayXSMN 88XSTDxs than taixổ số UY TIN NHẤTxs vietlott 88SOI CẦU SIÊU CHUẨNSoiCauVietlô đẹp hôm nay vipket qua so xo hom naykqxsmb 30 ngàydự đoán xổ số 3 miềnSoi cầu 3 càng chuẩn xácbạch thủ lônuoi lo chuanbắt lô chuẩn theo ngàykq xo-solô 3 càngnuôi lô đề siêu vipcầu Lô Xiên XSMBđề về bao nhiêuSoi cầu x3xổ số kiến thiết ngày hôm nayquay thử xsmttruc tiep kết quả sxmntrực tiếp miền bắckết quả xổ số chấm vnbảng xs đặc biệt năm 2023soi cau xsmbxổ số hà nội hôm naysxmtxsmt hôm nayxs truc tiep mbketqua xo so onlinekqxs onlinexo số hôm nayXS3MTin xs hôm nayxsmn thu2XSMN hom nayxổ số miền bắc trực tiếp hôm naySO XOxsmbsxmn hôm nay188betlink188 xo sosoi cầu vip 88lô tô việtsoi lô việtXS247xs ba miềnchốt lô đẹp nhất hôm naychốt số xsmbCHƠI LÔ TÔsoi cau mn hom naychốt lô chuẩndu doan sxmtdự đoán xổ số onlinerồng bạch kim chốt 3 càng miễn phí hôm naythống kê lô gan miền bắcdàn đề lôCầu Kèo Đặc Biệtchốt cầu may mắnkết quả xổ số miền bắc hômSoi cầu vàng 777thẻ bài onlinedu doan mn 888soi cầu miền nam vipsoi cầu mt vipdàn de hôm nay7 cao thủ chốt sốsoi cau mien phi 7777 cao thủ chốt số nức tiếng3 càng miền bắcrồng bạch kim 777dàn de bất bạion newsddxsmn188betw88w88789bettf88sin88suvipsunwintf88five8812betsv88vn88Top 10 nhà cái uy tínsky88iwinlucky88nhacaisin88oxbetm88vn88w88789betiwinf8betrio66rio66lucky88oxbetvn88188bet789betMay-88five88one88sin88bk88xbetoxbetMU88188BETSV88RIO66ONBET88188betM88M88SV88Jun-68Jun-88one88iwinv9betw388OXBETw388w388onbetonbetonbetonbet88onbet88onbet88onbet88onbetonbetonbetonbetqh88mu88Nhà cái uy tínpog79vp777vp777vipbetvipbetuk88uk88typhu88typhu88tk88tk88sm66sm66me88me888live8live8livesm66me88win798livesm66me88win79pog79pog79vp777vp777uk88uk88tk88tk88luck8luck8kingbet86kingbet86k188k188hr99hr99123b8xbetvnvipbetsv66zbettaisunwin-vntyphu88vn138vwinvwinvi68ee881xbetrio66zbetvn138i9betvipfi88clubcf68onbet88ee88typhu88onbetonbetkhuyenmai12bet-moblie12betmoblietaimienphi247vi68clupcf68clupvipbeti9betqh88onb123onbefsoi cầunổ hũbắn cáđá gàđá gàgame bàicasinosoi cầuxóc đĩagame bàigiải mã giấc mơbầu cuaslot gamecasinonổ hủdàn đềBắn cácasinodàn đềnổ hũtài xỉuslot gamecasinobắn cáđá gàgame bàithể thaogame bàisoi cầukqsssoi cầucờ tướngbắn cágame bàixóc đĩaAG百家乐AG百家乐AG真人AG真人爱游戏华体会华体会im体育kok体育开云体育开云体育开云体育乐鱼体育乐鱼体育欧宝体育ob体育亚博体育亚博体育亚博体育亚博体育亚博体育亚博体育开云体育开云体育棋牌棋牌沙巴体育买球平台新葡京娱乐开云体育mu88qh88