Home Економија Ерата на учители е мртва!

Ерата на учители е мртва!

40
0
blaze arizanov

Ерата на учители и херои е мртва.

Зошто?

Заради протечноста на капиталот. Заради отворените граници. Заради недостаток на понизност на другата страна.

Ако јас знам, а десетмина не знаат – Зошто би се мачел да ги научам? Наместо да ги учам, ќе си појдам на друго место благодарение на отворените граници и директно би преминал на заработување – наместо на подучување.

Зошто би направил екстра напор да ги подучам игнорантните во ера на отворени системи?

Заради овие две работи – протечноста на капиталот и отворените граници, јазот меѓу оние што знаат и оние што не знаат ќе се зголеми. При затворени системи приморан си да останеш на едно место и сакал-нејќел да се бавиш со подучување на оние што не знаат – сакал-нејќел, мора да постанеш херој. Или учител.

При затворени системи, порано или подоцна оние со знаење мораа да се насочат кон едукација на оние што не знаат.
Бидејќи оние што не знаат наскоро беа во толкава бројка што нивната игноратност се закануваа да ги раскинат малкумината што знаат – револуција. Значи на малкумината што знаат им останува или да се заштитат себеси со огромна физичка сила – војска, или да го остават она во што станале природно добри и да почнат да ги подучат оние што не знаат.

Денес при отворените системи и проточност на капиталот имаш и трета опција – едноставно заминуваш. Ги оставаш игнорантните. Заминуваш ти, а притоа го претвораш капиталот во ликвидност и он станува лесно портабилен – заминува со тебе. На мнозинството што не знае им ги оставаш само празните ѕидови.

При отворени граници – зошто би си ја трошил младоста и енергијата на подигнување на игнорантните? Едноставно одиш на друго место и наоѓаш други како тебе.

На ваков начин доаѓа до групирање на оние што знаат. А од другата страна остануваат само оние што не знаат. Квалитетот се филтрира од неквалитетот.

Затоа спомнав – ерата на учители и херои веќе не постои.

Хероите и учителите и револуционерите се можни само при затворени системи. Не при отворени. При отворени имаш можност директно да го материјализираш своето знаење наместо да чекаш да и остатокот почне да знае и да се вразуми.
Проблемот со оние што не знаат не е незнаењето. Туку егото. Нивното огромно его ги спречува на понизност а недостатокот на понизност ги попречува да спознаат.

Затоа во минатото беа можни учители и херои. Не само ради затворените системи. Туку заради тоа што предуслов да имаш учител од една страна е да имаш понизност на другата страна. Да замолчиш и седнеш со склопени раце.
Денес немаме понизност. Ради тоа немаме ниту учители или херои. Социјалните медиуми ни даваат илузија на информираност и знаење. Без да пред тоа некој нé поучил што на прво место претставува знаење. Не знаеме на Т-сметка да претставиме како функционира печатењето пари – но знаеме дека преку печатење пари богатите земји ги држат сиромашните во заточение и знаеме шок доктрини и знаеме империјализам и знаеме злобен Запад и знаеме глобалисти и знаеме, не знам што?

Не ги знаеме основите на ништо, но затоа ја знаеме глобалата на сé? Зарем е чудна количината на глупост што вирее наоколу? Теориите на заговор се ништо друго освен доминација на апстрактното знаење во замена на конкретното – приказните надмашуваат врз фактите, фантастичното врз рационалното – децивилизација.

Е заради тоа богатиот ќе стане побогат. Сиромашниот ќе осиромашува.

Оној што знае, ќе знае уште повеќе. Оној што не знае нема да знае уште повеќе. Отворените системи поттикнуваат концентрација и на знаењето и на незнаењето.

Економијата на знаење го зголемува премиумот што го добива оној што знае. Јазот ќе расте. А револуцијата нема да помогне. Против кого ќе се бунтуваш кога оној против кој се бунтуваш нема веќе да има потреба да се бори против тебе туку едноставно ќе си замине?

А иронијата е што начинот на затварање на јазот е преку образование. Образованието е агенда на демократските системи. А гледаме се повеќе фаворизација на автократското во споредба со демократското.
Се што ќе следува ќе си биде од нас за нас.

Тука лежи и предизвикот кај отворените системи – при отворени системи ги плаќаш далеку поскапо и двете – и мудроста (далеку повеќе позитивен исход), и глупоста (далеку повеќе негативен исход).

Пишува Блаже Аризанов – Авторот е докажан и успешен претприемач

xosotin chelseathông tin chuyển nhượngcâu lạc bộ bóng đá arsenalbóng đá atalantabundesligacầu thủ haalandUEFAevertonxosofutebol ao vivofutemaxmulticanaisonbethttps://bsport.fithttps://onbet88.ooohttps://i9bet.bizhttps://hi88.ooohttps://okvip.athttps://f8bet.athttps://fb88.cashhttps://vn88.cashhttps://shbet.atbóng đá world cupbóng đá inter milantin juventusbenzemala ligaclb leicester cityMUman citymessi lionelsalahnapolineymarpsgronaldoserie atottenhamvalenciaAS ROMALeverkusenac milanmbappenapolinewcastleaston villaliverpoolfa cupreal madridpremier leagueAjaxbao bong da247EPLbarcelonabournemouthaff cupasean footballbên lề sân cỏbáo bóng đá mớibóng đá cúp thế giớitin bóng đá ViệtUEFAbáo bóng đá việt namHuyền thoại bóng đágiải ngoại hạng anhSeagametap chi bong da the gioitin bong da lutrận đấu hôm nayviệt nam bóng đátin nong bong daBóng đá nữthể thao 7m24h bóng đábóng đá hôm naythe thao ngoai hang anhtin nhanh bóng đáphòng thay đồ bóng đábóng đá phủikèo nhà cái onbetbóng đá lu 2thông tin phòng thay đồthe thao vuaapp đánh lô đềdudoanxosoxổ số giải đặc biệthôm nay xổ sốkèo đẹp hôm nayketquaxosokq xskqxsmnsoi cầu ba miềnsoi cau thong kesxkt hôm naythế giới xổ sốxổ số 24hxo.soxoso3mienxo so ba mienxoso dac bietxosodientoanxổ số dự đoánvé số chiều xổxoso ket quaxosokienthietxoso kq hôm nayxoso ktxổ số megaxổ số mới nhất hôm nayxoso truc tiepxoso ViệtSX3MIENxs dự đoánxs mien bac hom nayxs miên namxsmientrungxsmn thu 7con số may mắn hôm nayKQXS 3 miền Bắc Trung Nam Nhanhdự đoán xổ số 3 miềndò vé sốdu doan xo so hom nayket qua xo xoket qua xo so.vntrúng thưởng xo sokq xoso trực tiếpket qua xskqxs 247số miền nams0x0 mienbacxosobamien hôm naysố đẹp hôm naysố đẹp trực tuyếnnuôi số đẹpxo so hom quaxoso ketquaxstruc tiep hom nayxổ số kiến thiết trực tiếpxổ số kq hôm nayso xo kq trực tuyenkết quả xổ số miền bắc trực tiếpxo so miền namxổ số miền nam trực tiếptrực tiếp xổ số hôm nayket wa xsKQ XOSOxoso onlinexo so truc tiep hom nayxsttso mien bac trong ngàyKQXS3Msố so mien bacdu doan xo so onlinedu doan cau loxổ số kenokqxs vnKQXOSOKQXS hôm naytrực tiếp kết quả xổ số ba miềncap lo dep nhat hom naysoi cầu chuẩn hôm nayso ket qua xo soXem kết quả xổ số nhanh nhấtSX3MIENXSMB chủ nhậtKQXSMNkết quả mở giải trực tuyếnGiờ vàng chốt số OnlineĐánh Đề Con Gìdò số miền namdò vé số hôm nayso mo so debach thủ lô đẹp nhất hôm naycầu đề hôm naykết quả xổ số kiến thiết toàn quốccau dep 88xsmb rong bach kimket qua xs 2023dự đoán xổ số hàng ngàyBạch thủ đề miền BắcSoi Cầu MB thần tàisoi cau vip 247soi cầu tốtsoi cầu miễn phísoi cau mb vipxsmb hom nayxs vietlottxsmn hôm naycầu lô đẹpthống kê lô kép xổ số miền Bắcquay thử xsmnxổ số thần tàiQuay thử XSMTxổ số chiều nayxo so mien nam hom nayweb đánh lô đề trực tuyến uy tínKQXS hôm nayxsmb ngày hôm nayXSMT chủ nhậtxổ số Power 6/55KQXS A trúng roycao thủ chốt sốbảng xổ số đặc biệtsoi cầu 247 vipsoi cầu wap 666Soi cầu miễn phí 888 VIPSoi Cau Chuan MBđộc thủ desố miền bắcthần tài cho sốKết quả xổ số thần tàiXem trực tiếp xổ sốXIN SỐ THẦN TÀI THỔ ĐỊACầu lô số đẹplô đẹp vip 24hsoi cầu miễn phí 888xổ số kiến thiết chiều nayXSMN thứ 7 hàng tuầnKết quả Xổ số Hồ Chí Minhnhà cái xổ số Việt NamXổ Số Đại PhátXổ số mới nhất Hôm Nayso xo mb hom nayxxmb88quay thu mbXo so Minh ChinhXS Minh Ngọc trực tiếp hôm nayXSMN 88XSTDxs than taixổ số UY TIN NHẤTxs vietlott 88SOI CẦU SIÊU CHUẨNSoiCauVietlô đẹp hôm nay vipket qua so xo hom naykqxsmb 30 ngàydự đoán xổ số 3 miềnSoi cầu 3 càng chuẩn xácbạch thủ lônuoi lo chuanbắt lô chuẩn theo ngàykq xo-solô 3 càngnuôi lô đề siêu vipcầu Lô Xiên XSMBđề về bao nhiêuSoi cầu x3xổ số kiến thiết ngày hôm nayquay thử xsmttruc tiep kết quả sxmntrực tiếp miền bắckết quả xổ số chấm vnbảng xs đặc biệt năm 2023soi cau xsmbxổ số hà nội hôm naysxmtxsmt hôm nayxs truc tiep mbketqua xo so onlinekqxs onlinexo số hôm nayXS3MTin xs hôm nayxsmn thu2XSMN hom nayxổ số miền bắc trực tiếp hôm naySO XOxsmbsxmn hôm nay188betlink188 xo sosoi cầu vip 88lô tô việtsoi lô việtXS247xs ba miềnchốt lô đẹp nhất hôm naychốt số xsmbCHƠI LÔ TÔsoi cau mn hom naychốt lô chuẩndu doan sxmtdự đoán xổ số onlinerồng bạch kim chốt 3 càng miễn phí hôm naythống kê lô gan miền bắcdàn đề lôCầu Kèo Đặc Biệtchốt cầu may mắnkết quả xổ số miền bắc hômSoi cầu vàng 777thẻ bài onlinedu doan mn 888soi cầu miền nam vipsoi cầu mt vipdàn de hôm nay7 cao thủ chốt sốsoi cau mien phi 7777 cao thủ chốt số nức tiếng3 càng miền bắcrồng bạch kim 777dàn de bất bạion newsddxsmn188betw88w88789bettf88sin88suvipsunwintf88five8812betsv88vn88Top 10 nhà cái uy tínsky88iwinlucky88nhacaisin88oxbetm88vn88w88789betiwinf8betrio66rio66lucky88oxbetvn88188bet789betMay-88five88one88sin88bk88xbetoxbetMU88188BETSV88RIO66ONBET88188betM88M88SV88Jun-68Jun-88one88iwinv9betw388OXBETw388w388onbetonbetonbetonbet88onbet88onbet88onbet88onbetonbetonbetonbetqh88mu88Nhà cái uy tínpog79vp777vp777vipbetvipbetuk88uk88typhu88typhu88tk88tk88sm66sm66me88me888live8live8livesm66me88win798livesm66me88win79pog79pog79vp777vp777uk88uk88tk88tk88luck8luck8kingbet86kingbet86k188k188hr99hr99123b8xbetvnvipbetsv66zbettaisunwin-vntyphu88vn138vwinvwinvi68ee881xbetrio66zbetvn138i9betvipfi88clubcf68onbet88ee88typhu88onbetonbetkhuyenmai12bet-moblie12betmoblietaimienphi247vi68clupcf68clupvipbeti9betqh88onb123onbefsoi cầunổ hũbắn cáđá gàđá gàgame bàicasinosoi cầuxóc đĩagame bàigiải mã giấc mơbầu cuaslot gamecasinonổ hủdàn đềBắn cácasinodàn đềnổ hũtài xỉuslot gamecasinobắn cáđá gàgame bàithể thaogame bàisoi cầukqsssoi cầucờ tướngbắn cágame bàixóc đĩaAG百家乐AG百家乐AG真人AG真人爱游戏华体会华体会im体育kok体育开云体育开云体育开云体育乐鱼体育乐鱼体育欧宝体育ob体育亚博体育亚博体育亚博体育亚博体育亚博体育亚博体育开云体育开云体育棋牌棋牌沙巴体育买球平台新葡京娱乐开云体育mu88qh88